kölcsönzés

A nyári olvasmányok mellett érdemes a következő nyaralás vagy aktív pihenés megtervezésekor is a könyvtárhoz fordulni, hiszen a legfrissebb útikönyvek, útleírások és térképek kölcsönzésére van lehetőség.

A könyvtárbuszos szolgáltatások régóta működnek, Magyarországon, hat guruló könyvtár járja az utakat szerte az országban. Találkozhatunk ilyen járművel Miskolc vagy Eger környékén éppúgy, mint Nyíregyháza vagy Pécs kistérségében. Baranya megyében azonban két busz igyekszik eljuttatni a tudást, a szórakozást, a tájékozódás lehetőségét oda, ahol különben erre nem sok lehetőség van helyben az ott élők számára.

A bécsi 15. kerületi fiókkönyvtár 2019 márciusában nyitotta meg az osztrák főváros közkönyvtári hálózatában elsőként a „dolgok könyvtárát”, ahol a gördeszkától a bongó dobokig, az akkus csavarhúzótól a VR-szemüvegig számtalan hétköznapi vagy éppen különleges tárgy és eszköz várja a kölcsönzőket. Az érdeklődés fokozódása bizonyítja, hogy a megosztáson alapuló gazdaság korában a tárgykölcsönzés immár hozzátartozik a közösségi központként működő könyvtárak szolgáltatási palettájához

A könyvtárakban nemcsak könyveket kölcsönözhetünk: sok helyen létezik már úgynevezett vetőmagkönyvtár, ami azt jelenti, hogy a tavasszal kikölcsönzött magok helyett a könyvtár használói ősszel a sikeresen betakarított új magokat vihetik vissza. A kezdeményezés egyszerre szolgálja a helyi fajták és a helyi növénytermesztési hagyományok megőrzését.

Folytatjuk a könyvtárak alapszolgáltatásait bemutató rovatunkat. Ezúttal az olvasójeggyel elérhető szolgáltatások kerülnek terítékre.

A beiratkozás az olvasók regisztrációja, nyilvántartásba vétele. A könyvtári törvény rendelkezése szerint az olvasó regisztrációjához és egyben a szélesebb körben értelmezett beiratkozáshoz is meg kell adni a lakcímet és a természetes személyazonosító adatokat. A beiratkozás gyakorlata könyvtáranként eltérő. Néhol a térítésmentes alapszolgáltatások igénybe vételéhez elegendő regisztrációt külön kezelik a feláras szolgáltatásra feljogosító olvasójegyes beiratkozástól.

A Texas állambeli Frisco könyvtárában high-tech kölcsönzési szolgáltatás hódít. Egyre több és több könyvtár honosít meg korszerű technológiát alkalmazó közösségi alkotótereket, azonban Friscóban már a makerspace házhoz megy, kölcsönözhető Maker Kitek formájában.

Az Egyesült Államokban sok kisgyermekes család nem rendelkezik saját mosógéppel, így a mosodák számottevő közösségi színtereknek számítanak az életükben. A helyzetet felismerve a Chicagói Közkönyvtár évtizedek óta szervez olvasásnépszerűsítő gyermekfoglalkozásokat a mosódákban.

Az Idaho állambeli Meridian Library District „Tiny Library”, azaz Kicsi Könyvtár elnevezésű új fiókkönyvtára egy átalakított, mindössze 30 négyzetméteres hajókonténerben nyitotta meg kapuit a legkisebbek számára.