érdekességek

A Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Egyesülése, azaz az IFLA 2019-ben is díjazta az év leginnovatívabb új vagy megújult közkönyvtárát. A pénzjutalommal is járó rangos kitüntetést ez alkalommal a finn Helsinki Városi Könyvtár legújabb fiókkönyvtára, az Oodi kapta.

Library of Muyinga

Futurisztikus épületek, izgalmas belső terek, új szolgáltatások, nemzeti identitás, turista-csalogatás profi eszközökkel. Merre tartanak a világ új könyvtárai?

A megdöbbentő és egyben csodálatra méltó könyvtárépületeket ismertető sorozatunk második részében két olyan, egymástól távol eső könyvtárat mutatunk be, amelyeket az kapcsol össze, hogy mindkettő különleges, jellegzetesen helyi alapanyagból készült. Az egyik könyvtár egy kis afrikai országban, Burundiban, a másik pedig Kínában található.

Az Egyesült Államokbeli Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatalnak is van természetesen saját szakkönyvtára, kiterjedt – bárki által igénybe vehető – online szolgáltatásokkal. S akkor még meg sem említettük a páratlan képi, hang- és videoanyagot közzé tevő NASA kép- és videokönyvtárat…

Az Arcanum Adatbázis Kft. és a magyar könyvtárak, múzeumok és levéltárak együttműködésében nem mindennapi digitális szolgáltatással gazdagodott a hazai közgyűjteményi szféra a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásával végzett közgyűjteményi digitalizálások közzétételének céljával.

A Rhode Island-i Egyetem mesterséges intelligencia (MI) laborja 2018 szeptemberében nyitotta meg kapuit. Az egyetemi könyvtárban létesített labor fő célja, hogy megismertesse, oktassa a hallgatókat és a nyilvánosságot egyaránt a gyorsan fejlődő MI iparágról, valamint, hogy vitákat kezdeményezzen a technológiával kapcsolatosan felmerülő társadalmi és etikai kérdésekről.

A Texas állambeli Frisco könyvtárában high-tech kölcsönzési szolgáltatás hódít. Egyre több és több könyvtár honosít meg korszerű technológiát alkalmazó közösségi alkotótereket, azonban Friscóban már a makerspace házhoz megy, kölcsönözhető Maker Kitek formájában.

Ó, a klasszikus VHS, vagyis köznyelven a videókazetta! A legfiatalabbak furcsán néznek ezekre a számukra ismeretlen műanyag téglaszerű tárgyakra. Másoknak mindennapi használati eszközök és emlékeik őrzői voltak, míg a technológiai fejlődés a kispadra nem ültette ezeket. Azonban nagyon sok házi videó és egyben kedves emlék tűnik el a szalagok állapotának leromlása következtében és a lejátszók sem tartanak ki örökké. A megoldást a VHS-felvételek digitalizálása jelenti. A könyvtárak ebben is partnerek.

Az Egyesült Államokban sok kisgyermekes család nem rendelkezik saját mosógéppel, így a mosodák számottevő közösségi színtereknek számítanak az életükben. A helyzetet felismerve a Chicagói Közkönyvtár évtizedek óta szervez olvasásnépszerűsítő gyermekfoglalkozásokat a mosódákban.

A kiterjesztett valóság – augmented reality (AR) a valóság és a virtuális látvány ötvözete. Segítségével lehetővé válik az elektronikus információ kézzel fogható, valósnak tűnő integrációja a látott környezetbe. A technológia használatával az olvasók számára megelevenednek a könyvespolcok, fontos, őket valójában érdeklő információkat közölve velük.

Az Idaho állambeli Meridian Library District „Tiny Library”, azaz Kicsi Könyvtár elnevezésű új fiókkönyvtára egy átalakított, mindössze 30 négyzetméteres hajókonténerben nyitotta meg kapuit a legkisebbek számára.