Hírek

Ha valaki megkérdezné az átlag magyar sportrajongót, hogy mit vár a tokiói olimpiai játékoktól, akkor valószínűleg a legtöbben azt válaszolnák, hogy minél többször csendüljön fel a magyar himnusz. A Könyvtárak.hu-n a magyar himnusz történetét idézzük fel a játékok kezdete előtt.

Peter the Anteater

Az elmúlt évben a University of California-Irvine (UCI) könyvtárai számos videót tettek közzé az egyetemi kabalafigura, Hangyász Péter (Peter the Anteater) főszereplésével. Az aranyos báb ezekben kipróbálta a könyvtár szolgáltatásait és forrásait, közérthető formában ismertetve meg azokat a hallgatókkal.

A koronavírus okozta egészségügyi veszélyhelyzetben sem hagytuk magukra hűséges olvasóink többezres táborát. Honlapunkon #maradjotthon #olvassotthon cím alatt szolgáltattunk 2020 márciusától friss információkat az otthonról elérhető könyvekről, filmekről, folyóiratokról, hasznos adatbázisokról, online könyvtári játékokról. A távoli elérésű oldalak népszerűsítésén túl igyekeztünk saját tartalmakkal is a könyvtárhasználókat segíteni. Ezekből emelünk ki néhányat.

A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia keretében három digitális könyvtári tartalmat hozott létre egy hosszú munka eredményeként. Az oldalak, amelyeknek elsődleges célcsoportja a középiskolás diákok, illetve Szeged története iránt érdeklődők, nem csupán ismeretterjesztő anyagokat kínálnak, hanem játékos feladatokon keresztül a megszerzett tudás elmélyítését is biztosítják

A Genius Savariensis Alapítvány 2013 őszén indította útjára Genius Savariensis Szabadegyetem elnevezésű programját. Az alapítvány célként fogalmazta meg az élethosszig tartó tanulás támogatását, az önképzés segítését.

Virágágy, mely a Magyar Hiszekegy sorait és a kettős térképet ábrázolja

Idén 101 éve történt a magyarság legnagyobb tragédiája, a trianoni békediktátum. Nemzeti gyásznappal emlékezünk az alkalomra, amikor az első világháborút lezáró Párizs környéki békeszerződések rendszerének részeként, a háborúban vesztes Magyarország és a háborúban győztes antant szövetség hatalmai között létrejött a békeszerződés.

A Hamvas olvasósarok

Különleges szolgáltató tér, az intézmény névadójának eredeti bútoraival berendezett olvasóterem nyílik meg Szentendrén a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban 2021. június 5-én szombaton délután 5 órakor. Az olvasóterem különlegessége, hogy a bútorokat az olvasók használatba is vehetik, helyet foglalhatnak a filozófus székében, a könyvszekrényből válogathatnak maguknak olvasnivalót.

A könyvtárakat és szolgáltatásaikat bemutató rovatunk ezúttal a legalapvetőbb könyvtári információs eszköz megismeréséhez és használatához nyújt segítséget. Említettük már rovatunk legelején, hogy a könyvtárak az általuk gyűjtött dokumentumok rendszerezése folytán válnak többé, mint könyvek puszta tárává. Az egyes dokumentumok feltárása nemzetközi szabványok alapján történik.

Korábban már többször is írtunk a mozgókönyvtárakról. Ezekből az írásokból kiderült, hogy általában autóbuszokon és teherautókon szállítják a könyveket a használóknak, de ha körülnézünk a nagyvilágban a különböző földrajzi adottságokhoz igazodva számos más formája is megjelent ennek a szolgáltatásnak. A cikksorozatunk első részében virtuálisan Afrikába utazunk, majd az ázsiai és Dél-amerikai különleges mozgókönyvtárakat mutattuk be a Könyvtárak.hu követőinek, majd hajókönyvtárakat vettük sorra.

Robert Schuman francia külügyminiszter 1950. május 9-én Párizsban vázolta fel annak az új politikai és gazdasági együttműködésnek a kereteit, amely szerinte lehetetlenné teszi a háborút az öreg kontinens országai között. A Schuman-nyilatkozatként elhíresült kezdeményezésben a kontinens országainak szén- és acéltermelését kívánták összefogni és irányítani. Egy év múlva került sor annak a szerződésnek az aláírására, amely egy nemzetek feletti szerveződésként a mai Európai Unió alapját jelenti. 1985 óta ezen a napon, május 9-én ünnepeljük Európa napját.

Elértük a 4 milliós átoltottságot, ezáltal több szolgáltatás is elérhetővé vált a védettségi igazolvánnyal rendelkezők részére. A könyvtárak számára ez azt jelenti, hogy május 3-tól, hétfőtől az olvasók is látogathajták a belső tereket: így például helyben olvashatnak, válogathatnak a dokumentumok között és kölcsönözhetnek is.

1901. május elsején, pontosan 120 évvel ezelőtt született Szerb Antal. A Munka ünnepe árnyékában mi a Könyvtárak.hu-n erre emlékezünk. Miért fontos Szerb Antal a könyvtáraknak és a könyvtárosoknak?