nemzeti könyvtár

A nemzeti könyvtár 2023. november 25-én ünnepli alapításának 221. évfordulóját.

A nyílt napon szeretettel várják az érdeklődőket épületsétákkal, raktársétákkal, szabadtéri vársétával, tárlatvezetésekkel és tematikus bemutatóval, játszóházzal és kézműves programokkal.

Ezen a napon ingyenes beiratkozási lehetőséget biztosítanak a leendő olvasóik számára, az ajándékboltban pedig kedvezményekkel várják a látogatókat.

A programokra az Országos Széchényi Könyvtár honlapján lehet jelentkezni: https://oszk.hu/rendezvenyek/alapitasi-unnep-2023

Az OSZK Lipták Lipták Dorottya Sajtótörténeti Kutatócsoportja és a Szent István Társulat tisztelettel hívja az érdeklődőket a Szent István Társulat 175 éves évfordulója alkalmából rendezett időszaki kiállítás megnyitóünnepségére.

Időpont: 2023. november 13., hétfő 17 óra.
Helyszín: OSZK, VI. emelet, Alapítók tere kiállítótér (Budavári Palota F épület, 1014 Budapest, Szent György tér 4–5–6.)
A részvétel regisztrációhoz kötött. A részvételi szándékot a pr@oszk.hu e-mail-címen kell jelezni, 2023. november 10., péntek 12 óráig.

Az időszaki kiállítás 2023. november 13. és 2024. január 31. között látogatható a könyvtár nyitvatartási idejében.

Minden érdeklődőt szeretettel várnak!

Forrás: https://oszk.hu/rendezvenyek/kiallitasmegnyito-175-eves-szent-istvan-tarsulat

A nemzeti könyvtár a Budapest 150 – Könyvfőváros 2023 programsorozat keretében Kultúrtörténeti ínyencségek az Országos Széchényi Könyvtár állományából címmel 2023-ban három alkalommal irodalmi vacsoraestet szervez.

A Budavári Palotában, a nemzeti könyvtárban egy tartalmában és megjelenítésében is különlegesen izgalmas kiállítás látható Esszencia címmel, amely a beiratkozott olvasók és a játékosok számára ingyenesen látogatható. Nézze meg a kiállítást, válaszolja meg a kapcsolódó kvízkérdéseket, és nyerjen kétszemélyes belépőt a vacsoraestre!

Forrás és részletek: https://oszk.hu/rendezvenyek/exkluziv-irodalmi-vacsoraest-3

A nemzeti könyvtár 2022. november 25-én ünnepli alapításának 220. évfordulóját, amiről rendezvénysorozattal emlékezik meg. Ennek részeként, a jubileum alkalmából, Esszencia címmel nyílik meg november 24-én az Országos Széchényi Könyvtár első nagyszabású állandó kiállítása.

A koronavírus járvány idején a könyvtáraknak is felelős döntéseket kell hozniuk a kór terjedésének megállítása és az olvasók, valamint a lakosság egészségének megőrzése érdekében. Vajon melyik intézmény hogyan kezeli a kialakult helyzetet?

A Humántudományi Tanulmányok és Cikkek Adatbázisa, valamint a Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa egyaránt fontos információs forrásai a magyar könyvtáraknak. A Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa MATARKA a Miskolci Egyetem, Könyvtár, Levéltár és Múzeum által 2002 óta fejlesztett és működtetett adatbázis, amely a hazai tudományos és szakmai folyóiratok tartalomjegyzékeit dolgozza fel kereshető formában, könyvtárak, szerkesztőségek és magánszemélyek együttműködésével.

A Cselekvő közöségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) nevet kapott három év időtartamú uniós projekt a könyvtári, múzeumi és közművelődési szféra együttműködésével 2016 szeptemberében indult azzal a céllal, hogy A helyi identitás és kohézió erősítése (TOP-5.3.1-16 és TOP-6.9.2-16) elnevezésű projektek közösségfejlesztő módszertani támogatásával elősegítse egy nyitott, aktív és együttműködő társadalom kialakítását.

Rovatunk a könyvtártípusokat összegző sorozatának végállomásához érkezünk és megnézzük, hogy a különböző könyvtártípusok hogyan állnak össze, egymást segítő egységes szolgáltatási rendszerré.

Elsőként fontos megemlíteni, hogy a könyvtári rendszer nem egy uniformizált, szervezetszerű együttműködés, sokkal inkább a különböző típusú könyvtárak egymást kiegészítő tevékenységének összesítő hatása. Léteznek azonban olyan központi szolgáltatások, amelyek létfontosságúak ahhoz, hogy a különböző könyvtárak rendszerben tudjanak együttműködni.

A nemzeti könyvtárak eredete a 18. századra nyúlik vissza, a francia Bibliotéque Nationale és a British Library alapításának időszakába. Ezen intézmények a polgárosodó társadalom és a fejlődő tudományos élet mentén létrehozott tudományos nagykönyvtárak voltak enciklopédikus gyűjteménnyel. A nemzeti könyvtárak mai fogalma és feladatrendszere az 1950-60-as években alakult ki.

Az Arcanum Adatbázis Kft. és a magyar könyvtárak, múzeumok és levéltárak együttműködésében nem mindennapi digitális szolgáltatással gazdagodott a hazai közgyűjteményi szféra a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásával végzett közgyűjteményi digitalizálások közzétételének céljával.



Kérdezd
a könyvtárost!