e-szolgáltatások

Könyvátvételi pont a százhalombattai városi könyvtárban

Néhány héttel ezelőtt a nemzeti könyvtárban végeztünk egy országos felmérést, melyben a magyarországi és a határon túli magyar könyvtárakat kérdeztük meg azzal kapcsolatban, hogy ők hogyan tudták fenntartani a kapcsolatot veletek, olvasóikkal a koronavírus-járvány kitörése óta.

A könyvtár különleges helye ízekre szabdalt világunknak: kapu a munka, a tanulás, a kikapcsolódás és a társadalmi érintkezés világára. Könyvtárhasználóink nem feltétlenül csak a könyvekhez ragaszkodnak, hanem válaszokat keresnek, kérdéseket fogalmaznak meg a mindannyiunkat körülvevő világról.

Advent 1. vasárnapjával naptár szerint is elkezdődik a karácsonyi készülődés. Ebben az időszakban hagyományosan a könyvtárak is ünnepi díszbe öltöznek. A gyerekeket a rengeteg karácsonyi könyvön kívül ilyenkor általában téli színezőkkel és kézműves programokkal várják a könyvtárosok.

Az olvasás az egyik legjobb dolog a világon. Talán ezért is van az, hogy a könyv az egyik legnépszerűbb, de az is lehet, hogy „a” legnépszerűbb karácsonyi ajándék.

Tudományos ismeretterjesztő podcast műsort indított a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár. A műsor az AudMax nevet kapta, az egyetem főépületében található Auditorium Maximum után.

Bár idén elmarad a megszokott gyermeknapi forgatag, de a kicsiknek nem kell izgalmas és tartalmas programok nélkül tölteniük ezt a hétvégét. A szabadban futkározás után jól fog esni pihenésképpen egy mese a könyvtárostól, alkotás otthon talált alapanyagokból, vagy a nagyobbaknak egy kvízjáték.

A Könyvtárak.hu-n sok esetben hírt adtunk arról, hogy a koronavírus járvány idején a bibliotékák milyen szolgáltatásokat nyújtanak a használók számára, de általában kevesebb szó esik arról, hogy a bezárt falak mögött milyen munkálatok zajlanak.

Gyerekek

Az egészségügyi veszélyhelyzetben eltöltött hetek múlásával sokaknak egyre jobban hiányoznak könyvtárának megszokott szolgáltatásai. Ahogy cikkünk első részében arról már hírt adtunk, szerencsére a könyvtárosok nem tétlenkednek.

Most, amikor szem előtt tartva a járványügyi ajánlásokat, sok millióan kényszerülünk otthonunk falai közé, felértékelődtek a megszokott, hétköznapi tevékenységeink. Ahogy nem járhatunk színházba, fodrászhoz vagy uszodába, úgy nem mehetünk el a könyvtárunkba sem, hogy kikölcsönözzünk valami jó kis olvasnivalót, tanuljunk, vagy az ismerőseinkkel találkozzunk.

Hogyan segítenek neked a könyvtárak a koronavírus idején?

Bár a könyvtárak kapui átmenetileg bezártak a nyilvánosság előtt, a könyvtárosok azonban ilyenkor is dolgoznak, és a rendelkezésre álló eszközeikkel, kreativitásukkal azon igyekeznek, hogy minél inkább megkönnyítsék használóik alaposan felfordult életét.