Könyvtárak a társadalom szolgálatában veszélyhelyzet idején is

2020. március 23. 16:15
Hogyan segítenek neked a könyvtárak a koronavírus idején?

Bár a könyvtárak kapui átmenetileg bezártak a nyilvánosság előtt, a könyvtárosok azonban ilyenkor is dolgoznak, és a rendelkezésre álló eszközeikkel, kreativitásukkal azon igyekeznek, hogy minél inkább megkönnyítsék használóik alaposan felfordult életét.

Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb könyvtár a dokumentumok kölcsönzési idejét meghosszabbította, azaz nem számol fel késedelmi díjat erre az időszakra, de van példa arra is, hogy az intézmény megnövelte a hosszabbítási lehetőségek számát. A könyvtárak nagy részében lehet kölcsönzést hosszabbítani online, telefonon, vagy e-mailben is.

A kölcsönzési idő rugalmas kezelésén kívül számos lakosságot segítő szolgáltatással is előálltak a megváltozott helyzetre gyorsan reagáló könyvtáraink. Ezekből gyűjtöttünk össze néhányat (válogatásunk nem teljeskörű):

Hiteles koronavírus információk összegyűjtése:

A könyvtár még mindig a hiteles információk gyűjtőhelye és szolgáltatója. Számos könyvtár összegyűjtötte és közzétette online csatornáin az országos és az adott településre vonatkozó koronavírussal kapcsolatos rendelkezéseket, a megbetegedés megelőzésére szolgáló tanácsokat, az információözönben való eligazodás megkönnyítése érdekében. Nagyon fontos ez a kezdeményezés, mert a könyvtárak így, a hiteles információforrások bemutatásával tudják a leghatékonyabban megfékezni az álhírek terjedését.

Justh Zsigmond Városi Könyvtár, Orosháza

Csorba Győző Könyvtár, Pécs

Online meseolvasás

Sok lelkes könyvtáros olvas mesét a gyűjteményükben található mesekönyvekből, ezzel is segítve a négy fal között ragadt gyerekek időtöltését. Meseolvasásra bukkanhat például az alábbi linkekre kattintva:

Brtk Könyvtár Siófok

Központi Statisztikai Hivatal Könyvtára, Budapest

Kiskunmajsa Városi Könyvtár

Csorba Győző Könyvtár, Pécs

Hamvas Béla Városi Könyvtár, Százhalombatta

Skype-könyvtáros, online tájékoztatás

Személyes kapcsolat nélkül is van lehetőség a könyvtáros segítségét igénybe venni: élő online könyvtári tájékoztatás.

Országos Pedagógia Könyvtár és Múzeum

ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár

Adatbázis-ajánlók összeállítása

Online elérhető forrásanyagok összegyűjtése munkához, tanuláshoz, oktatáshoz.

Könyvek összekészítése

Az e-mailen kért dokumentumokat (könyveket, DVD-ket, CD-ket) a könyvtárosok előre összekészítik, hogy neked már csak át kelljen venni.

Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ

Könyvkiszállítás időseknek, mozgásukban korlátozottaknak

A kulturális esélyegyenlőség megvalósítását segíti elő ez a szolgáltatás, amelynek jelentősége most felértékelődik:

Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ

Helischer József Városi Könyvtár, Esztergom

Az esztergomi Helischer József Városi Könyvtár a helyi önkormányzattal együttműködve házhoz szállítja a megrendelt olvasmányokat. A kölcsönzők ajándékként becsomagolva, kedves kísérőlevéllel együtt kapják kézhez a küldeményeket.

Könyvajánlók

A könyvtárak továbbra is folyamatos könyvajánlóval jelentkeznek. Olvasási kedvcsináló gyerekeknek, kamaszoknak, felnőtteknek.

Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ, Könyvsúgó

Hamvas Béla Városi Könyvtár, Százhalombatta

E-learning oktatófelület

Könnyebben és hasznosabban telik az otthon töltött idő, ha kihasználod az elektronikus tanulási lehetőségeket.

Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont

Digitalizált helyismereti gyűjtemények, digitális tartalmak

A könyvtárak digitalizálási tevékenysége során létrejött online elérhető állományrészek, virtuális kiállítások.

Balassi Bálint Megyei Könyvtár, Salgótarján

Verseghy Ferenc Könyvtár, Szolnok

Országos Széchényi Könyvtár, Budapest

Békés Megyei Könyvtár helyismereti blogja

E-könyvek, hangoskönyvek

A Magyar Elektronikus Könyvtárból letölthetők szakirodalmi művek,  valamint hangoskönyvek, kötelező olvasmányok, és szépirodalmi alkotások.

Magyar Elektronikus Könyvtár, e-könyvek

Magyar Elektronikus Könyvtár, hangoskönyvek

Adatbázis-használathoz útmutató készítése

Ha nehézséget jelent a keresés a Magyar Elektronikus Könyvtárban, itt egy kis segítség a szécsényi Krúdy Gyula Könyvtártól:

1. rész (MEK szolgáltatások áttekintése)

2. rész (keresés a hangoskönyvek között)

3. rész (tematikus keresés, keresések szűkítése)

Könyvtári podcast

Hangosblog az otthon maradóknak, de persze az úton lévőknek is. Az összeállítás tartalmaz felvételeket a könyvtár rendezvényeiből is.

Justh Zsigmond Városi Könyvtár, Orosháza

A cikkben felsorolt lehetőségek csak példák a könyvtárak szolgáltatásainak sokszínűségére, de konkrét kérdés vagy igény felmerülése esetén tájékozódj közvetlenül könyvtárad honlapján, vagy egyéb elérhetőségein.