díj

November 7-én, az Alföld-díjasok estjén adták át a debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtárban az idei Alföld-díjat. Az Alföld szerkesztősége 1978 óta részesíti nívódíjban kiemelkedő szerzőit. Idén Bednanics Gábor irodalomtörténész, Bodrogi Ferenc Máté irodalomtörténész és Győrffy Ákos költő kapta a rangos elismerést.

2021 a Szegedi Tudományegyetem centenáriumának éve, és így az SZTE Klebelsberg Könyvtár alapításának 100. évfordulója is. A jeles alkalom előtt tisztelegve került megrendezésre december 9-én a „Száz éves a szegedi egyetemi könyvtár – A szegedi könyvkultúra múltjából” című konferencia.

2020-ban az Emberi Erőforrások Minisztériuma 9 könyvtár munkáját Minősített Könyvtár címmel és 1 könyvtárét Könyvtári Minőségi Díjjal ismerte el, melynek kiosztására január 22-én a magyar kultúra napján online formában került sor.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a 33/2017 (XII. 12.) EMMI rendelet alapján, 2020-ban is pályázatot hirdetett a Minősített Könyvtári cím és Könyvtári Minőségi Díj elnyerésére.

Minősített Könyvtár címet azok a könyvtárak kaphatnak, melyek...

Németországban 2014 óta rendeznek „kulturális hackathonokat”: olyan vállalkozó kedvű informatikai fejlesztők szállnak minden évben versenybe, akik a különböző alkalmazások, alkalmazásprogramozási felületek (API) és egyéb virtuális projektek révén valami újat hoznak ki a nyílt hozzáférésű és szabadon felhasználható digitális kulturális örökségből és azok metaadataiból. Az adatok és dokumentumok újrahasznosítása, újszerű kontextusba helyezése révén nemcsak a közönséget sikerül megmozgatni, de a közgyűjteményekben őrzött kincsek is újra bekerülhetnek a kulturális vérkeringésbe.

Az Amerikai Könyvtárak Egyesülete (ALA) elnöksége 2019-ben négy nemzetközi könyvtári projektet díjazott, melyek középpontjában olyan témák álltak, mint a fenntarthatóság, a menekülteknek vagy a katasztrófa sújtotta övezeteknek nyújtott könyvtári szolgáltatások, a játékos mobilalkalmazások vagy a titkosított böngészők telepítése a felhasználói számítógépekre.

Az Amerikai Könyvtárak Egyesülete (ALA) éves konferenciáján immár több mint tíz éve díjazza a leginnovatívabb könyvtári projekteket a világ minden tájáról.

A Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Egyesülése, azaz az IFLA 2019-ben is díjazta az év leginnovatívabb új vagy megújult közkönyvtárát. A pénzjutalommal is járó rangos kitüntetést ez alkalommal a finn Helsinki Városi Könyvtár legújabb fiókkönyvtára, az Oodi kapta.

A Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Egyesülése, azaz az IFLA 2019-ben is átadta az év Zöld Könyvtára díjat. Az elismerésben a kolumbiai Cali településen található közkönyvtár, a Biblioteca Pública Municipal Daniel Guillard részesült.

Az Amerikai Könyvtárosegyesület (ALA) és az Amerikai Építészek Intézete (AIA) minden évben szakmai díjjal ismeri el az év amerikai kötődésű könyvtárépítési és –tervezési projektjét a világ minden tájáról.