A Fehér hercegnő és az Arany Sárkány

21 cm
Illusztrátor:
Illusztráció:

A Csimota Gyermekkönyv Kiadó és az Interkulturális és Irodalmi Centrifuga Alapítvány közös összefogásával figyelemreméltó sorozat indult útjára, az ún. tolerancia-mesék, amelynek tagjai az elfogadásról, a közösségben való létezésről, a hovatartozásról és más erkölcsi kérdésekről tesznek föl elgondolkodtató, szívszorító kérdéseket a gyereknek. Finy Petra különös hangulatú meséje a másságról, a kirekesztettségről, a gyűlölködésről mesél nekik anélkül, hogy ítélkezne. A távoli Kínában él történetének főszereplője a tiszta erkölcsű, határtalan szépségű Bái hercegnő, aki bár „különleges gyönyörűséggel volt megáldva” mégsem talál társat magának. Hazájában természetesen fehér bőre vált ki viszolygást, a Fehér Birodalomban, ahol mindenkinek fehér a bőre, szeme vágását kifogásolják, a mindenféle népétől elütő lényeket befogadó Száműzöttek Országában pedig hiába találja meg tükörképét, azt az ifjút, akinek „ugyanolyan fekete haja, fehér bőre, vékony szeme és piros szája volt, mint neki”, a fiú lényét betöltő gyűlölet őt ijeszti el. A mese mondanivalójával összhangban továbbgondolásra sarkallnak Takács Mari rajzai is – kár hogy szöveg és kép tökéletes összhangját megzavarja helyenként a szöveg rosszul sikerült tördelése.

Tudj meg többet a témáról: