Művészetek

Az Országos Széchényi Könyvtár Színháztörténeti és Zeneműtárának viszonylag fiatal, ám mára számbelileg is jelentős állományrésze a hangzógyűjtemény. A kollekció kisebbik részét teszik ki az 1957 óta folyamatosan beérkező kötelespéldányok.

Dukay Barna bemutatkozása „Templomok” című fotókiállítása.
 

Nyíreő István több ezer darabos ex libris gyűjteménye a 20. századi kisgrafika jeles alkotásaival büszkélkedhet. A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár digitalizált ex libris gyűjteménye.

A Debreceni Egyetem Könyvtárának másfél milliónál is több plakátot és aprónyomtatványt tartalmazó állománya teljes 20. század reklámvilágából, alkalmazott grafikai terméséből, film- és színházi plakátjaiból ad ízelítőt. 

Dohnányi Ernő zongoraművész, zeneszerző, zenepedagógus a 20. sz. legsokoldalúbb muzsikusainak egyike volt. Neve hallatára zsúfolásig megteltek Európa és Amerika hangversenytermei; jelenléte a húszas és harmincas évek Budapestjének zeneéletére is döntő hatást gyakorolt. A szegedi Somogyi Könyvtár kiállítása a híres magyar zeneszerző életművét mutatja be.

Beethoven életében fiatal korától kezdve nagy szerepet játszottak a magyarok. Arisztokratáink már első művének (3 trió zongorára, hegedűre és gordonkára, 1795) előfizetői között szerepelnek.

A Somogyi Károly Megyei és Városi Könyvtár virtuális kiállítása Leonardo da Vinci születésének 550 évfordulója akalmából mutatja be az itáliai polihisztor életét, festészetét, rajzait és tudományos tevékenységét.

Buday György, a változatos sorsú művész és közéleti ember életútja a 20. század magyar történelmének nagy sorsfordulóit tükrözi.

Vlasics Károly 1882-ben született és 1968-ban halt meg Szegeden. Diákkorában kezdett festeni, művészi tanulmányait a szegedi Károlyi Lajosnál kezdte, aki a nagybányai festők csoportjához tartozott.
Vlasics fiatal korában bejárta Európát, ismerkedett a művészettörténet nagy alkotásaival. Miután hazatért Szegedre, kapcsolatot épített ki a helyi haladó gondolkodású festőkkel.

Balázs Béla 1884. augusztus 4-én született Szegeden. A szegedi Somogyi könyvtár a filmesztéta életrajzát és életművét mutatja be hét tablón keresztül. 

Vajon mi várja a látogatót, aki betér e kiállításra? Talán meglepetéssel néz körül. Portrék és szövegek. A fekete, a fehér, a szürke árnyalataival játszó, az erős színekről lemondó fényképfelvételek, és mély, belső gondolatokat, vallomásokat visszatükröző szövegek. Ez a különös világ, a kép és a szöveg egysége egyszerű és tiszta hangulatot teremt bennünk. 

A honlap célja kiindulópontot nyújtani a hazánkban némiképp elfeledett Ibrahim Müteferrikának és munkásságának megismeréséhez, illetve ráirányítani a figyelmet a török nyomdaalapítás egyetemes kultúrtörténeti jelentőségére. 300 évvel ezelőtt, 1710-ben készült Ibrahim Müteferrika egyetlen fennmaradt kézirata.



Kérdezd
a könyvtárost!