állatos vers

R. Kárándi Rita válogatásában a legszebb Mikulás-versekből és dalokból nyújt át egy csokorra valót a kiadó Bera Károly élénk színű rajzai kíséretében.

A Hincz Gyula festőművész rajzaival illusztrált, szép kiállítású kötet a költő gyermekverseinek eddigi legteljesebb gyűjteménye. Tartalmazza a Bóbita anyagát és a Zimzizim jelentős részét.

A költő születésének századik évfordulójára megjelent kötet tizenkét, eddig még kiadatlan verset tartalmaz. A tavaszváró illetve az évszakok hangulatát megidéző lírai sorok mellett az állatokról szóló versikék és a gyermeki megfigyeléseket, tapasztalatokat feldolgozó költemények is megtalálhatók. A szerző verselésének stílusjegyei a népköltészethez hasonlítják a rímeket.

Az erdélyi költő témái ugyanazok, mint a legtöbb gyermekversnek: az évszakok, a természet, a falusi élet, főképpen az állatok - valóságos mivoltukban éppúgy, mint megszemélyesítve - az iskola. Mindez dallamos, ritmusos sorokkal, tisztán csengő rímekkel megverselve. Janiga József népmesék hangulatát idéző, szép, színes illusztrációi díszítik a kötetet.

Tarbay Ede a 60-as évek kezdetétől van jelen a hazai gyermekirodalomban; mese és gyermekregényeivel, ifjúsági antológiák értő válogatójaként, de versesköteteivel is formálta, alakította annak arculatát. Az Árnyék és kóc a gyermekversek íróját mutatja be - szintéziseként a szerző korábbi gyermeklírai köteteinek.

Különös verseskötetet vehet kezébe az olvasó, aki már a borítón „szereplő” három kis élőlény (csíkos bogár, szálon lógó pók, szárnyas kutya) rajza láttán érzékelheti, hogy a mesefigurák köré szőtt lírai darabok sem lesznek szokványosak.

Devecseri Gábor groteszk humorú négysorosainak főszereplői, a bölcs és huncut állatok sok jellegzetességet fölfednek az emberi fonákságok világából.

Fésűs Éva verseskötetében a négy évszak elevenedik meg különféle történéseivel. Tavasszal bújik ki a Hóvirág, Ébred a medve (…a hosszú álmot bizony megunta, üres a gyomra, bő lett a bunda…), születnek meg a nyuszi kicsinyei, s jön el Húsvét ünnepe.

Az erdélyi születésű költő 1970-es években született gyermekverseit tartalmazza az igényes kivitelű kötet. Mi is jellemzi ezeket a költeményeket? Lázár Ervin ajánló sorait idézve: „Játék, sziporka, szellem!” Különféle állatokról szólnak ezek a remek ritmikájú versek, többek között éhes szöcskéről, torzonborz borzról, hiú hiúzról, fogfájós vaddisznóról és cápáról.

A szivárvány minden színében pompázó vidám rajzokkal illusztrált kis kötet sokak számára ismerősen csengő, klasszikussá vált gyermekverseket tartalmaz. Weöres Sándor ugyan nem szándékozott kifejezetten gyermekverseket írni, ám kiváló ritmikájú, remek ötletekkel teli költeményei a legkisebbek számára is nagy élményt nyújtanak mind a mai napig.

Bartos Erika ezúttal is maga illusztrálta gyermekeknek szóló verseit. A tarka, kedves illusztrációk remekül illeszkednek a gyermeki lélekhez közelálló témák ihlette versekhez. Család, növények, állatok, városi járművek, csupa-csupa olyasmi, amely nap mint nap foglalkoztatja a gyerekeket.

Csukás István gyermekverseit már ugyanúgy nemzedékek zárták a szívükbe, mint népszerű meseregényeit, ifjúsági regényeit. A most megjelent, Falcione Sarolta színes, hangulatos, kedves rajzainak sokaságával illusztrált verseskötet az író korábban már itt-ott megjelent, önállóan vagy versantológiákban szerepelt legnépszerűbb, legkedveltebb gyermekverseit gyűjti csokorba.



Kérdezd
a könyvtárost!