Világtörténelem

A Békés Megyei Könyvtár munkatársainak családi hagyatékából és a könyvtár képeslapgyűjteményéből álló kiállítás 2019 decemberében volt látogatható – a II. világháború kitörésének 80. évfordulójára emlékezve – a könyvtár földszintjén. A kialakult helyzetre tekintettel szeretnénk, ha azok a látogatók is megtekinthetnék (még ha virtuálisan is), akik lemaradtak róla.

Vasváry Ödön a 63 éven át tartó tengerentúli működése során, lelkészi tevékenysége mellett, fáradhatatlanul gyűjtötte és kutatta az amerikai magyarságra vonatkozó dokumentumokat. E munka során jött létre az az egyedülálló anyag, amely Vasváry Ödön saját kezű jegyzeteiből, újságkivágatokból, levelekből, fényképekből, aprónyomtatványokból, könyvekből (közöttük évkönyvek, naptárak, jubileumi kiadv

A Fugger-gyűjtemény digitalizált kötetei az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár honlapján találhatók. 

Elgondolkozott már valaha azon, hogy milyen lenne a világ, ha soha senki sem hagyta volna el a születési helyét? Milyen lenne külföldi utazás és letelepedés nélkül? Az évezredek folyamán a migráció számos konkrét változást hozott. A migráció befolyásolja a divatot, a művészeteket és a városokat, amelyek életünk hátterét képezik. Több ezer műalkotást és számos találmányt eredményezett.

1950. május 9-én, a hidegháború által jellemzett nemzetközi helyzetben Robert Schuman nyilatkozata jelentette a közösségi Európa létrejöttéhez vezető első lépést. A francia külügyminiszter új, nemzetek feletti szervezetet kívánt létrehozni annak érdekében, hogy Franciaország és Németország között olyan közös szén- és acélpiac jöjjön létre, amely más európai országok előtt is nyitva áll.

1989. november 9-ről 10-re virradó éjjel sokak számára váratlanul leomlott a berlini fal, és megbukott a Német Demokratikus Köztársaság (NDK) kommunista kormánya. A hidegháború a végéhez közeledett, ezzel pedig lezárult Európa történelmének egyik meghatározó fejezete.

A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának Keleti Gyűjteménye több, jeles kutatóktól, tudósoktól származó kézirategyüttest őriz. A Kelet legkülönbözőbb kultúráit képviselő gazdag állományból kiemelkedik a közel 900 művet számláló török kéziratgyűjtemény, amelynek legnagyobb része Szilágyi Dániel (1831–1885) isztambuli gyűjtéséből származik.

A világhírű keletkutató hagyatékának legbecsesebb részét, a keleti kéziratokat ma a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának Keleti Gyűjteménye őrzi. Ahogyan Vámbéry munkássága, kérdésfelvetései alapvető irányt szabtak a magyarországi turkológia kibontakozásának, s ezek nélkül e tudományág bizonyára nem nyerte volna el napjainkra kiformálódott karakterét, a magyar keletkutatás alapkönyvtáraként

A honlap célja kiindulópontot nyújtani a hazánkban némiképp elfeledett Ibrahim Müteferrikának és munkásságának megismeréséhez, illetve ráirányítani a figyelmet a török nyomdaalapítás egyetemes kultúrtörténeti jelentőségére. 300 évvel ezelőtt, 1710-ben készült Ibrahim Müteferrika egyetlen fennmaradt kézirata.

A Selyemút – Kínát a Földközi-tenger mellékével összekötő eurázsiai közlekedési útvonal – nem csupán kereskedelmi célokra szolgált, hanem a Nyugat és a Kelet nagy civilizációinak találkozási pontja is volt. A Kr. e. 2.

A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára 2006-ban, Kőrösi Csoma Sándor születésének 222. évfordulójára készítette ezt a virtuális kiállítást, amely a magyar tibetista életét és munkásságát mutatja be a könyvtár Keleti gyűjteményének digitalizált dokumentumai segítségével.

Kégl Sándor iranista, irodalomtörténész, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja volt 1906-tól. A 19. századi magyarországi iranisztika kiemelkedő alakja, a perzsa nyelv és irodalom első hazai egyetemi tanára, a klasszikus és újkori perzsa irodalom kiváló ismerője volt.



Kérdezd
a könyvtárost!