A dervis kilenc egere. Török históriák

Kiadó:
Kiadás éve:
Oldalszám:
169 p.
Méret:
24 cm
Illusztráció:

A rejtett sorozat kötetei Ázsia hagyományos kultúrájával szeretnék megismertetni a hazai közönséget; a mitológia, a vallás és a tárgyi emlékek számbavétele mellett igyekeznek bemutatni a keleti irodalom legszebb hagyományait is, elsősorban azokat, amelyek­ a misztikusnak vélt világ mindennapjait közvetítik. Tóth Béla író, újságíró, művelődéstörténész A magyar anekdotakincs című, művelődéstörténeti jelentőségű kötet szerzőjeként vált ismertté; méltatlanul feledésbe merült azonban mesteri kidolgozású novelláinak sora, amelyek között a legszebbek a török hagyományokat mutatják be. A jelen válogatás ezekből az írásokból teszi közzé a legszebbeket. Húsz novellája az írónak még életében megjelent három kötetéből való. Bennük nemcsak kitűnő megfigyelőképessége, eredeti látásmódja és témaválasztása mutatkozik meg, de eleven stílusa és vonzódása, érdeklődése a török nép történelme és életmódja iránt. A romantikus fordulatok mellett - amelynek alapján az elbeszélés műfajában Jókai hagyományok méltó követőjének tekinthető - mély humánummal formálja meg a kisemberek mindennapjait. A természettudományos képzettség, a lágy líra és a szárnyaló fantázia eszköztárát egészíti ki a művelődéstörténész alaposságával, így formálja pl. a fazék-ember bűbájos világát, a kétkezi iparosok bölcsességét, Gül baba legendáját és természetesen az Ezeregyéjszaka mesés mitológiáját. Írásai nyelvileg is remekbe szabottak. Szépség és szaktudás árad a mesékbe oltott bölcsességekből és filozófiai mélységű példázatokból, amelyek a ma emberének is üzennek: Kelet varázsáról, egy távoli kultúra tiszteletéről és az egyetemes humánum tisztaságáról.